קטגוריות
עצים

עץ אורן – איך לרכוש?

לפני שמתחילים לעבוד, חשוב לקרוא את המדריך לבטיחות בעבודה

ראשית אציין שהמושגים שיופיעו כאן הם שמות פופולריים ולא הגדרות מדעיות, ולכן גם יכולים להיות גמישים במובן שלהם במקומות שונים. כך גם לגבי המידות השונות, ייתכנו שינויים ומקרים יוצאים מן הכלל, אך כדי לפשט אתאר פה את הדברים המקובלים.

מכיוון שעץ אורן הוא הנפוץ ביותר בארץ, בפער משמעותי מכל סוגי העץ האחרים, והוא בעל שימושים רבים ומגוונים, ניתן לרכוש אותו בצורות ואופנים שונים במחסני עצים. מאמר זה יסביר את הצורות המרכזיות בהן העץ נמכר – מוצרים הכוללים עץ בלבד, ולא מוצרים מבוססי עץ.

עץ לא מהוקצע

יחסית נדיר ומשמש בעיקר לבניין. מדובר פשוט בקורות מנוסרות, לא נעימות למגע בכלל. בד”כ יגיע באורך סטנדרטי של 3 מטר.

מכאן ואילך כל סוגי המוצרים שאתאר הנם מהוקצעים.

קורות עץ

כמעט כל העץ יגיע בקורות, כלומר חתיכות מנוסרות ומהוקצעות בפרופיל ריבועי כלשהו. הפרופיל יכלול שתי מידות – רוחב ועובי – ומידת אורך. למשל 5 על 10 הכוונה לעובי 5 ס”מ ורוחב 10 ס”מ.

העובי והרוחב נעים בקפיצות של אינטש – כלומר 2.5 ס”מ, 5 ס”מ וכן הלאה. לפעמים ישנן מידות ביניים כמו 7 ס”מ ואחרות.

האורך של הקורות נע החל מ-2.1 מ’ ועד 6 מ’ בקפיצות של 30 ס”מ. בד”כ המחסן לא יחזיק את כל המידות לכל פרופיל ואורך, כך שלפעמים נצרטך להתאים את התוכניות שלנו למידות שזמינות בפועל.

כדאי לקרוא עוד על איך להסתדר במחסן עצים

לפעמים ניתן למצוא קורות בחתך D, כלומר 3 פאות ישרות והשלישית מעוגלת מעט. ההבדל הוא אסתטי בלבד.

לוחות / פלאטות

הלוח מורכב מחתיכות המודבקות זו לזו. ישנן שתי צורות נפוצות – פלטות מסוג “לאמי” הכוללות קורות ארוכות וצרות של עץ מודבקות זו לזו, כך שכל קורה הנה באורך של הפלטה, ותצורת “בוצ’ר” שבהן מדובר על הדבקה של חתיכות צרות אך קצרות, שיוצרות פסיפס שלם.

העובי משתנה – אני פגשתי מ-18 מ”מ ועד 40 מ”מ והמידה בד”כ תהיה כשל פלטה רגילה, כלומר 122X144 ס”מ.

לוחות בד”כ יקרים משמעותית מקורות, לאור העבודה הנדרשת להכנתם.

נוט פדר

עץ דק בעל פרופיל ייחודי, המיועד לחיפוי בלבד. מגיע במספר מידות, דקות המיועדות לקירות ועבות יותר המיועדות לחיפוי תקרות. הפרופיל כולל שן מיוחדת בדופן אחת ומגרעת בדופן השנייה, וכן חריצים בצד האחורי. מטרת המבנה היא לאפשר לעץ לעבור שינויי כווץ והתרחבות עונתיים ללא פגיעה במראה שלו וללא שברים וסדקים.

עץ גלריה

הכוונה לפרופיל הכולל שן בדופן אחת שלו, ומגרעת תואמת בדופן המקבילה. עץ זה שימושי לבניית משטחים גדולים, למשל רצפות או קירות, כאשר הקורות מתחברות בקלות זו לזו.

פרופילים מיוחדים

  • קרניזים (באנגלית: crown molding) מונח המתאר פרופילים דקורטיביים של עץ שמשמשים לקישוט פינות של קירות וגם אלמנט קישוטי ברהיטים.
  • פינות עץ – הכוונה לעץ שמנוסר בפרופיל בצורת האות L, משמש לכיסוי של פינות.

תגובה אחת על “עץ אורן – איך לרכוש?”

תודה רבה על המידע המפורט, המקיף והמקצועי. קראתי את כל המאמרים בשקיקה…
כנראה שעוד אחזור ( :

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *