מי אני

אני חובב נגרות ועבודה בעץ. מאז גיל צעיר אהבתי את התחום, ובשנים האחרונות פיתחתי את התחביב באופן משמעותי. אני לא נגר בהגדרה המקובלת של המושג, מעולם לא עבדתי בנגריה, ולמען האמת, אני עושה הרבה דברים שנגרים אינם עושים, וגם לא עושה הרבה דברים שנגרים כן עושים. באנגלית ישנם מונחים שונים לתיאור העוסקים במלאכת העץ, ואני הכי מתחבר למונח woodworker – “עובד עם עץ” ולכן בחרתי בו לכותרת האתר.

אני מתייחס לעבודת העץ כתחביב שימושי – כלומר בראש ובראשונה אני משתמש בידע והכלים שלי כדי לבנות דברים שימושיים, כגון רהיטים ואביזרים לבית ולגינה, אך גם משלב גישה אומנותית ועיצובית ולא רק פונקציונלית. כיום יש לי חלל עבודה – סדנא – בו מאוחסנים הכלים ובו אני עובד. אך לא כך היה תמיד, ודווקא כמה מהפרוייקטים הכי מורכבים בוצעו כשעבדתי על כסא שהייתי שם בחצר, וארגז כלים קטן מאוד.

חלק מהתהליך עבורי כולל את מציאת חומרי הגלם, שברוב המקרים הם ממוחזרים: רהיטים ישנים, שאריות מנגריות, ולפעמים אפילו גזעי עץ וענפים שנכרתו. בעיני יש סיפוק גדול כשמוצאים משהו שנזרק, ומצליחים להכין ממנו משהו חדש ושימושי. מבחינת כלי העבודה, אני מאוד אוהב כלים ידנים מסורתיים, אך משתמש הרבה גם בכלים חשמליים – ידניים ומכונות. השילוב מאפשר לי את הגמישות של העבודה עם הכלי המתאים ביותר למשימה, והשגת תוצאה רצויה במהירות.

הסיבה שבחרתי לפתוח את הבלוג הזה היא כדי לעזור לאנשים שרוצים להכנס לתחום, כחובבים, וגם לפתח את העיסוק הזה. חשוב לי מאוד להדגיש שלא צריך הרבה כלים יקרים ומשוכללים כדי להכין דברים יפים ושימושיים. חלק מהפרוייקטים שאני אפרסם אכן נבנו בעזרת מכשור יקר שלא נגיש לכל אחד, אבל הרבה גם לא, ובמרבית המקרים הכלים היקרים פשוט חוסכים הרבה זמן, אבל עדיין ניתן להגיע לאותה התוצאה עם הרבה פחות. ולמי שמפקפק, פשוט נסו להביט באומנות העץ המדהימה שנוצרה בעבר – בימי הביניים ואף לפני כן – ברחבי העולם, אם מדובר על אירופה, יפן ומקומות נוספים רבים. אף אחד מבעלי המקצוע של אז לא החזיק מסור חשמלי, מברגה (או אפילו בורג למעשה) ובוודאי שלא מכונת כרסום ממוחשבת (CNC), ובכל זאת הם יצרו אומנות מרשימה ויפה עד כדי רמה של שלמות.

סיבה נוספת להקמת האתר הזה, היא כדי לשתף בידע שצברתי לאורך שנות עיסוקי בתחביב. עבורנו כחובבים, תחום עבודת העץ לא משתנה הרבה לאורך השנים, וכמעט כל הכלים שיימצאו בסדנא המודרנית היו קיימים גם לפני 50 ורובם אפילו 100 שנה.